Finlex - Etusivulle
Suomen säädöskokoelma

40-001/1917

Suomen säädöskokoelma

Suomen säädöskokoelmassa julkaistut säädökset sekä tekstimuodossa että painoasuisena pdf-tiedostona

Suomen Senaatin päätös, joka koskee Käkisalmen kaupungin virka- ja toimimiesten uuden palkkaussäännön vahvistamista.

Säädöksen tyyppi
Päätös
Antopäivä
Ajantasaistettu säädös
40-001/1917

Alkuperäisen säädöksen teksti

Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.

Suomen Senaatti on, Senaatille kuuluvan vallan nojalla, katsonut hyväksi, suostuen Käkisalmen kaupungin valtuusmiesten tekemään esitykseen ja kumoten Keisarillisen Senaatin 29 päivänä toukokuuta 1907 antaman päätöksen sanotun kaupungin virka- ja toimimiesten palkkaussäännön vahvistamisesta, osaksi viime tammikuun 16 päivänä ja osaksi tänä päivänä vahvistaa seuraavan Käkisalmen kaupungin virka- ja toimimiesten palkkaussäännön:

Pormestari, joka myöskin hoitaa maistraatinsihteerin ja yleisen notarin sekä raastuvanoikeuden ja maistraatin notarintoimet, palkkaa 2,000 mk. ja palkkiota 1,000 mk., yhteensä 3,000 mk.

Kaksi kunnallisneuvosmiestä, palkkaa á 900 mk

1,800 »-

Kruununkasööri

200 »

Kaupunginvouti

1,000 »

Kaupunginviskaali

1,200 »

Kaupunginlääkäri

2,000 »

Rahatoimikamreeri

2,400 »

Kaupunginpalvelija

300 »

Kätilö, joka samalla on rokottaja

700 »

Yhteensä

12,600 mk.

Muistutus 1. 5, 10 ja 15 vuoden nuhteettomasta palveluksesta suoritetaan kunnallisneuvosmiehille palkankorotusta, maistraatin esityksestä ja kaupunginvaltuuston kullakin kerralla tekemän päätöksen mukaan, 10 prosenttia pohjapalkasta kullakin kerralla.

Muistutus 2. Väliaikaiselle kaupunginvoudille suoritetaan palkkiota ainoastaan 800 markkaa.

Helsingissä, kesäkuun 5 päivänä 1917.

Oikeustoimituskunnan Päällikkö, Senaattori Antti Tulenheimo. Eino J. Ahla.

Sivun alkuun