Maa- ja metsätalousministeriön asetus eräiden eläinten ja tavaroiden eläintautivaatimuksista Euroopan yhteisön sisämarkkinoilla annetun maa- ja metsätalousministeriön asetuksen muuttamisesta
- Säädöksen tyyppi
- Asetus
- Antopäivä
- Alkuperäinen julkaisu
- Vihko 13/2007 (Julkaistu 5.2.2007)
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Maa- ja metsätalousministeriön päätöksen mukaisesti
lisätään eräiden eläinten ja tavaroiden eläintautivaatimuksista Euroopan yhteisön sisämarkkinoilla 30 päivänä kesäkuuta 2003 annettuun maa- ja metsätalousministeriön asetukseen ( 655/2003 ) uusi 15 a § seuraavasti:
15 a §Elintarviketurvallisuusviraston tuonti
Jos tuonnille asetettavat vaatimukset muutoin täyttyvät, Elintarviketurvallisuusvirasto saa tehtäviensä suorittamiseksi tuoda:
13 §:ssä tarkoitettuja eläintauteja aiheuttavia mikrobeja ja loisia ja niitä sisältäviä viljelmiä, kudoksia, eritteitä taikka muita vastaavia tavaroita; sekä
15 §:ssä tarkoitettuja näyte-eriä.
Tämä asetus tulee voimaan 15 päivänä helmikuuta 2007.
Helsingissä 1 päivänä helmikuuta 2007
Maa- ja metsätalousministeri Juha KorkeaojaEläinlääkintötarkastaja Minna Suokko