Lag om ändring av 4 § i lagen om finansiering av arbetslöshetsförmåner
- Typ av författning
- Lag
- Meddelats
- Publiceringsdag
- Finlands författningssamling
- Författningstext
Den ursprungliga författningens text
I de ursprungliga författningstexterna görs inga ändringar eller rättelser. Ändringarna och rättelserna syns i de uppdaterade författningarna och i pdf-versionerna av författningssamlingen.
I enlighet med riksdagens beslut
ändras i lagen om finansiering av arbetslöshetsförmåner ( 555/1998 ) 4 § 1 mom., sådant det lyder i lag 1139/2017, som följer:
4 §Finansiering av inkomstrelaterad dagpenning
Som statsandel till en arbetslöshetskassa betalas för varje inkomstrelaterad dagpenning ett belopp som motsvarar grunddagpenningen enligt 6 kap. 1 § i lagen om utkomstskydd för arbetslösa. Om inkomstrelaterad dagpenning betalas jämkad eller minskad enligt 4 kap. i lagen om utkomstskydd för arbetslösa, betalas i statsandel ett belopp som motsvarar grunddagpenningens relativa andel av varje full inkomstrelaterad dagpenning enligt 6 kap. 2 § 1 mom. i lagen om utkomstskydd för arbetslösa.
Denna lag träder i kraft den 1 januari 2020. I fråga om sådan inkomstrelaterad dagpenning som betalas för tiden före ikraftträdandet av denna lag tillämpas de bestämmelser som gällde vid ikraftträdandet.
ShUB 14/2019
RSv 70/2019
Helsingfors den 19 december 2019
Republikens PresidentSauli NiinistöSocial- och hälsovårdsministerAino-Kaisa Pekonen