Lag om ändring av 6 § i lagen om stämningsmän
- Typ av författning
- Lag
- Meddelats
- Publiceringsdag
- Finlands författningssamling
- Författningstext
Den ursprungliga författningens text
I de ursprungliga författningstexterna görs inga ändringar eller rättelser. Ändringarna och rättelserna syns i de uppdaterade författningarna och i pdf-versionerna av författningssamlingen.
I enlighet med riksdagens beslut
ändras i lagen om stämningsmän ( 505/1986 ) 6 §, sådan den lyder i lagarna 1263/1994, 1259/1999 och 449/2011, som följer:
6 §Andra som har rätt att verkställa delgivning
Berättigad att, så som stämningsman, verkställa stämning och delgivning är
polisman, åklagare, utmätningsman, notarius publicus, gränsbevakningsman samt anhållningsberättigad tullman eller till uppgiften förordnad annan tullman,
tjänsteman som har förordnats härtill av chefen för en domstol, ett utsökningsverk, ett häradsämbete, utsökningsavdelningen vid häradsämbete eller en polisinrättning och som är anställd vid myndigheten,
fängelsedirektör eller tjänsteman vid fängelse vilken förordnats härtill av fängelsedirektören, när en myndighet begär det och den som ska stämmas eller med vilken delgivning ska ske är en fånge, samt
inom försvarsmakten de tjänstemän som förordnats härtill av kommendören för en truppavdelning eller med denne jämställbar förman, när en myndighet begär det och den som ska stämmas eller med vilken delgivning ska ske lyder under 45 kap. i strafflagen (39/1889).
Bestämmelser om en polismans, gränsbevakningsmans och tullmans skyldighet att verkställa delgivningar utfärdas genom förordning av statsrådet.
Denna lag träder i kraft den 1 juni 2015.
RP 174/2014
FvUB 53/2014
RSv 339/2014
Helsingfors den 22 maj 2015
Republikens PresidentSAULI NIINISTÖInrikesministerPäivi Räsänen