Lag om ändring av 4 § i lagen om finansiering av arbetslöshetsförmåner
- Typ av författning
- Lag
- Meddelats
- Ursprunglig publikation
- Häfte 58/2009 (Publicerad 1.6.2009)
Den ursprungliga författningens text
I de ursprungliga författningstexterna görs inga ändringar eller rättelser. Ändringarna och rättelserna syns i de uppdaterade författningarna och i pdf-versionerna av författningssamlingen.
I enlighet med riksdagens beslut
ändras i lagen av den 24 juli 1998 om finansiering av arbetslöshetsförmåner ( 555/1998 ) 4 § 2 mom., sådant det lyder i lag 971/2003, som följer:
4 §Finansiering av inkomstrelaterad dagpenning
För inkomstrelaterade dagpenningar för permitteringstid, för inkomstrelaterade dagpenningar som grundar sig på väderhinder enligt 1 kap. 5 § 1 mom. 12 punkten och orsak som jämställs med permittering enligt 1 kap. 5 § 1 mom. 14 punkten i lagen om utkomstskydd för arbetslösa och för tilläggsdagar enligt 6 kap. 9 § i den lagen betalas inte statsandel. Som arbetslöshetsförsäkringsfondens andel betalas till arbetslöshetskassan för dessa dagpenningar 94,5 procent av utgifterna.
Denna lag träder i kraft den 1 juni 2009.
Åtgärder som verkställigheten av lagen förutsätter får vidtas innan lagen träder i kraft.
RP 39/2009
ShUB 11/2009
RSv 59/2009
Helsingfors den 29 maj 2009
Republikens President TARJA HALONENArbetsminister Tarja Cronberg