Finlex - Etusivulle
Työtuomioistuin

4.5.2011

Työtuomioistuin

Työtuomioistuimen ratkaisut ja lausunnot vuodesta 1970 lähtien.

TT:2011-55

Asiasanat
Lausuntoasia, Sovellettava työehtosopimus
Tapausvuosi
2011
Antopäivä
Diaarinumero
L 2/11

Työehtosopimukseen osallisten yhteisen kannan mukaan lausunnossa on katsottu, että kiinteistöpalvelualan toimihenkilöitä koskevaa työehtosopimusta ei tullut soveltaa isännöitsijän tehtäviä tehneen henkilön työsuhteessa.

TYÖTUOMIOISTUIN LAUSUNTO Nro 55

KUULTAVAT

Ammattiliitto Pro ry (aikaisemmin Toimihenkilöunioni TU ry)
Kiinteistöpalvelut ry

ASIA

Hyvinkään käräjäoikeuden lausuntopyyntö sovellettavaa työehtosopimusta koskevassa asiassa (A/Karimak Oy)

TYÖEHTOSOPIMUKSEN MÄÄRÄYKSET

Kiinteistöpalvelut ry:n ja Toimihenkilöunioni TU ry:n välillä 20.4.2010 solmitussa kiinteistöpalvelualan toimihenkilöitä koskevassa työehtosopimuksessa on seuraavan sisältöinen soveltamisalaa koskeva 1 §:n määräys:

1. Tätä työehtosopimusta sovelletaan kiinteistöpalvelualalla palveluteknisissä sekä hallinnollisissa ja muissa toimistotyötehtävissä toimiviin henkilöihin.

2. Tämä sopimus ei kuitenkaan koske yrityksen johtoa, itsenäisten osastojen tai yksiköiden johtoa sekä vastaavantasoisessa esimiesasemassa olevia toimihenkilöitä, jotka edustavat työnantajaa tämän työehtosopimuksen piirissä olevien toimihenkilöiden työsuhteiden ehtoja määriteltäessä.
= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =

KÄSITTELY KÄRÄJÄOIKEUDESSA

KANNE

Vaatimukset

A on vaatinut Karimak Oy:n velvoittamista suorittamaan hänelle suorittamattomia palkkasuorituksia ja kokouspalkkioita sekä työajan lyhennysrahaa, lomarahaa, perusteetta vähennettyä palkkaa/autoetua ja matkapuhelinetua kanteessa yksilöidyt määrät ja saataville korkoa siten kuin kanteessa on tarkemmin yksilöity.

A on lisäksi vaatinut Karimak Oy:n velvoittamista suorittamaan hänelle odotusajanpalkkaa laillisine viivästyskorkoineen ja Karimak Oy:n velvoittamista korvaamaan hänen oikeudenkäyntikulunsa laillisine viivästyskorkoineen.

Perusteet

Työnantajalle on lähetetty 8.7.2010 päivätty vaatimuskirje ja huomautettu vaatimuskohdassa mainittujen saatavien suorittamisesta. Työajan lyhennyskorvausta ja lomarahaa koskevat vaatimukset on perustettu kiinteistöpalvelualan toimihenkilöitä koskevaan työehtosopimukseen. Karimak Oy on kiistänyt vaatimukset muun muassa sillä perusteella, että alalla ei olisi vallitsevaa työehtosopimusta. Edellä mainittu työehtosopimus on yleissitova. Työehtosopimuksen soveltamisalamääräyksessä mainitut työtehtävät ovat samanlaisia kuin A:n toimenkuvaan käytännössä kuuluneet tehtävät. A ei ole ollut asiakasyhtiöiden kaupparekisteriin merkitty vastuullinen isännöitsijä.

Kiinteistöpalvelualan toimihenkilöitä koskevaa työehtosopimusta sovelletaan sen 1 §:n mukaan kiinteistöpalvelualalla palveluteknisissä sekä hallinnollisissa ja muissa toimistotehtävissä toimiviin henkilöihin. Rajauksena on muun muassa se, että sopimus ei koske yrityksen johtoa, itsenäisten osastojen tai yksilöiden johtoa eikä vastaavan tasoisia esimiesasemassa olevia toimihenkilöitä, jotka nimenomaan edustavat työantajaa tämän työehtosopimuksen piirissä olevien toimihenkilöiden työsuhteiden ehtoja määriteltäessä. Karimak Oy:n omistajat ja hallituksen jäsenet ovat käytännössä kaupparekisteriin merkittyinä vastuunalaisina isännöitsijöinä niissä taloyhtiöissä, joissa A Karimak Oy palveluksessa ollessaan on toiminut. Käytännössä varmaan on ollut siten, että A on pitkälti tehnyt yrityksen vastuunalaisten isännöitsijöiden osoittamia isännöitsijöillekin kuuluvia työtehtäviä, mutta A on kuitenkin koko ajan toiminut vastuunalaisen isännöitsijän alaisuudessa. Hänellä ei ole ollut esimiesasemaa ja hän on toiminut normaalissa toimistotehtävissä. A ei ole missään vaiheessa edustanut työantajaa eikä myös Karimak Oy:n kanssa sopimussuhteessa olevia asunto-osakeyhtiöitä. Karimak Oy:n väite tarkoittaisi sitä, että A:n osalta asiassa ei sovellettaisi edes työsopimuslakia, koska hän ei olisi yhtiön väitteen mukaan työsuhteinen. Karimak Oy on kuitenkin hyväksynyt, että A:n osalta noudatetaan työsopimuslakia. Näin ollen ei ole mahdollista, että työsuhteesta huolimatta häneen ei sovellettaisi mitään olemassa olevaa työehtosopimusta.

Asiaa voidaan tarkastella vielä muun muassa vastuukysymysten osalta, joihin Karimak Oy on asiassa yrittänyt lukuisasti vedota ja viitannut mahdollisiin vahingonkorvausvaatimuksiin. Käytännössä vahingonkorvausvaatimukset voidaan osoittaa ainoastaan ja vain vastuunalaiselle isännöitsijälle eli Karimak Oy:n toimivaan hallintoon. Käytännössä A on toiminut vastuunalaisten isännöitsijöiden direktiovallan alaisena ja korvausta työntekijältä voidaan vaatia vain tietyin ehdoin. A on siten toiminut juuri työehtosopimuksen edellyttämissä tehtävissä ja häneen on sovellettava mainittua työehtosopimusta.

VASTAUS

Vastaus kannevaatimuksiin

Karimak Oy on kiistänyt kanteen ja vaatinut sen hylkäämistä sekä A:n velvoittamista korvaamaan Karimak Oy:n oikeudenkäyntikulut korkolain 4 §:n 1 momentin mukaisine viivästyskorkoineen.

Kanteen kiistämisen perusteet

A:lla ei ole minkäänlaista saatavaa Karimak Oy:ltä. A:n työsuhteeseen ei sovelleta kiinteistöpalvelualan toimihenkilöitä koskevan työehtosopimuksen määräyksiä. A on toiminut isännöitsijänä. Kyseistä työehtosopimusta ei sovelleta isännöitsijöihin. A:n työtehtävät ovat käsittäneet ainoastaan isännöitsijän töitä. Työehtosopimuksen soveltamisen kannalta ei ole merkitystä sillä, onko kysymys ollut kohdeisännöitsijän työtehtävistä vai vastuunalaisen isännöitsijän eli kaupparekisteriin merkityn isännöitsijän asemasta. A on kohdeisännöitsijänä tehnyt isännöitsijän työtehtäviä sen mukaisesti, miten ne on määritetty asiakasyrityksen ja Karimak Oy:n välisessä isännöitsijäsopimuksessa.

Karimak Oy:n organisaatio on ollut toimitusjohtaja, varatoimitusjohtaja, kolme isännöitsijää ja kolme kiinteistösihteeriä.

KÄRÄJÄOIKEUDEN LAUSUNTOPYYNTÖ

Käräjäoikeus on pyytänyt työtuomioistuimen lausunnon siitä, tuleeko A:n työsuhteeseen soveltaa kiinteistöpalvelualan toimihenkilöitä koskevaa työehtosopimusta.

KÄSITTELY TYÖTUOMIOISTUIMESSA

Työtuomioistuin on työtuomioistuimesta annetun lain 39 §:n nojalla varannut työehtosopimukseen osallisille tilaisuuden tulla kuulluksi asiassa.

Ammattiliitto Pro ry:n lausunto

Pyydettynä lausuntona vireillä olevassa asiassa Ammattiliitto Pro ry toteaa, että A:n ja Karimak Oy:n välisessä työsuhteessa ei ole tarvinnut noudattaa kiinteistöpalvelualan toimihenkilöitä koskevaa työehtosopimusta.

Voimassa olevassa kiinteistöpalvelualan toimihenkilöitä koskevassa yleissitovassa työehtosopimuksessa todetaan, että sen soveltamispiiriin kuuluvat kiinteistöpalvelualalla palveluteknisissä sekä hallinnollisissa ja muissa toimistotyötehtävissä toimivat henkilöt.

Isännöintitoimialan osalta tässä tarkoitetuksi toimihenkilöiksi katsotaan isännöintitoimistojen toimistohenkilökunta (esimerkiksi kiinteistösihteerit tai talous- ja henkilöstöhallinnon tehtävissä toimivat toimihenkilöt). Työehtosopimuksen yleissitovuuden vahvistamislautakunta on 3.5.2004 (Dnro 10414) antamassaan ratkaisussa tarkentanut työehtosopimuksen soveltamisalaa isännöintitoimialan osalta siten, että sopimuksen piiristä on poissuljettu isännöitsijä-nimikkeellä toimivat toimihenkilöt.

Asiassa annetusta selvityksestä käy ilmi, että A on toiminut isännöitsijänä. Työehtosopimuksen yleissitovuuden vahvistamislautakunnan yleissitovuutta koskevan ratkaisun mukaan näissä tehtävissä ei tarvitse noudattaa muutoin toimihenkilöille yleissitovaa työehtosopimusta.

Annettu selvitys A:n asemasta yrityksen organisaatiossa osoittaa hänen olevan toimihenkilö. Mikäli suurin osa (yli 50 %) hänen työajastaan on ollut isännöitsijän työtehtävien hoitamista, häneen ei tästä huolimatta ole tarvinnut noudattaa kiinteistöpalvelualan toimihenkilöitä koskevaa yleissitovaa työehtosopimusta.

Ammattiliitto Pro ry:n näkemyksen mukaan A:han ei ole tarvinnut noudattaa isännöintialalla muutoin yleissitovaa kiinteistöpalvelualan toimihenkilöitä koskevaa työehtosopimusta, mikäli hän on toiminut yli 50 % työajastaan isännöitsijän tehtävissä.

Kiinteistöpalvelut ry:n lausunto

Työehtosopimuksen soveltamisalasta yleisesti

Kiinteistöpalvelualan toimihenkilöitä koskevaa työehtosopimusta sovelletaan toimihenkilöihin, jotka työskentelevät yrityksessä tai yhteisössä, jonka toimialana on

  • kiinteistöhuolto
  • puhdistus- ja siivouspalvelut
  • toimitilapalvelut
  • isännöinti tai muu kiinteistöjen hallinnointi
  • kiinteistönomistus

Sopimuksen soveltamisala on tehtäväkohtainen,

Työehtosopimuksen soveltamisalaan kuuluviksi toimihenkilötyötehtäviksi katsotaan pääsääntöisesti esimerkiksi assistentti, sihteeri-, kirjanpito-, reskontranhoito- ja laskutustehtävät sekä palvelutekniset työnjohtotehtävät.

Työehtosopimus ei koske henkilöitä, jotka kuuluvat yrityksen johtoon tai jotka edustavat työnantajaa toimihenkilöiden palkka- ja työehtoja määriteltäessä eikä henkilöitä, joilla on itsenäinen asema ja hallinnollinen, taloudellinen tai toiminnallinen vastuu yrityksessä tai sen huomattavassa osassa eikä asemaltaan näihin verrattavissa olevia henkilöitä. Tällaisia voivat olla esimerkiksi henkilöt, joilla ei ole esimiesvastuuta, mutta jotka erityisasiantuntemuksensa ja itsenäisen asemansa puolesta ovat rinnastettavissa edellä mainittuihin sopimuksen ulkopuolelle jääviin henkilöihin.

Sopimusta ei sovelleta ylempiin toimihenkilöihin eikä työntekijätehtävissä oleviin henkilöihin.

Työehtosopimuksen soveltaminen isännöintitoimialalla

Isännöintitoimialan osalta työehtosopimuksen soveltamisalaan kuuluvaksi toimihenkilötyöksi katsotaan isännöintitoimistojen toimistohenkilökunnan kuten kiinteistösihteerien työtehtävät sekä talous- ja henkilöstöhallintotehtävissä toimivien toimihenkilöiden työtehtävät.

Sopijaliittojen yhteisen tulkinnan mukaisesti työehtosopimusta ei sovelleta, eikä ole sovellettu, henkilöihin, jotka toimivat isännöintitehtävissä. Isännöitsijällä on sellainen itsenäinen asema sekä hallinnollinen, taloudellinen ja toiminnallinen vastuu asunto- tai kiinteistöosakeyhtiössä, että isännöitsijä on asemaltaan ylempi toimihenkilö riippumatta siitä, onko isännöitsijätehtävissä toimiva henkilö henkilökohtaisesti nimetty vastuunalaiseksi isännöitsijäksi.

A:n työsuhteeseen sovellettavasta työehtosopimuksesta

Työehtosopimuksen soveltumisen kannalta ratkaisevia ovat henkilön työtehtävät. Molemmat käräjäoikeuden osapuolet ovat kertoneet A:n työskennelleen isännöitsijänä suorittaen tavanomaisia isännöitsijän työtehtäviä.

Kiinteistöpalvelualan toimihenkilöitä koskevaa työehtosopimusta ei sovelleta isännöintitehtäviin, eikä A:n työsuhteessa näin ollen tule noudattaa ko. työehtosopimusta.

TYÖTUOMIOISTUIMEN LAUSUNTO

Kiinteistöpalvelualan toimihenkilöitä koskevan työehtosopimuksen soveltamisalaa koskevan 1 §:n mukaan työehtosopimusta sovelletaan kiinteistöpalvelualalla palveluteknisissä sekä hallinnollisissa ja muissa toimistotyötehtävissä toimiviin henkilöihin. Soveltamisalamääräyksen mukaan sopimus ei koske yrityksen johtoa, itsenäisten osastojen tai yksiköiden johtoa sekä vastaavantasoisessa esimiesasemassa olevia toimihenkilöitä, jotka edustavat työnantajaa tämän työehtosopimuksen piirissä olevien toimihenkilöiden työsuhteiden ehtoja määriteltäessä.

Kiinteistöpalvelut ry:n mukaan edellä mainittua työehtosopimusta sovelletaan muun muassa toimihenkilöihin, jotka työskentelevät yrityksessä, jonka toimialana on isännöinti tai muu kiinteistöjen hallinta. Kaupparekisterin mukaan Karimak Oy:n toimiala on edellä mainittu. Karimak Oy:n palveluksessa on ollut toimitusjohtajan ja varatoimitusjohtajan lisäksi kolme isännöitsijää ja kolme kiinteistösihteeriä.

A on vedonnut käräjäoikeudessa siihen, että hän ei ole toiminut Karimak Oy:n kaupparekisteriin merkittynä vastuunalaisena isännöitsijänä. A:n mukaan hän on käytännössä tehnyt vastuunalaisten isännöitsijöiden osoittamia isännöitsijällekin kuuluvia työtehtäviä toimien kuitenkin koko ajan vastuunalaisen isännöitsijän alaisuudessa. A:lla ei ole ollut esimiesasemaa ja hän on työskennellyt normaaleissa toimistotehtävissä.

Karimak Oy:n mukaan A on tehnyt ainoastaan isännöitsijän tehtäviä ja tehnyt kohdeisännöitsijänä isännöitsijän työtehtäviä sen mukaisesti, miten ne on määritetty asiakasyrityksen ja Karimak Oy:n välisessä isännöitsijäsopimuksessa. Karimak Oy:n ja A:n välillä 15.6.2009 tehdyn työsopimuksen mukaan A:n tehtäviin kuuluu isännöitsijän tehtävät Helsingin, Hyvinkään ja Riihimäen alueella.

Kiinteistöpalvelut ry on lausunnossaan todennut, että isännöitsijällä on sellainen itsenäinen asema sekä hallinnollinen, taloudellinen ja toiminallinen vastuu asunto- tai kiinteistöosakeyhtiössä, että isännöitsijä on asemaltaan ylempi toimihenkilö riippumatta siitä, onko isännöitsijätehtävissä toimiva henkilö nimetty vastuunalaiseksi isännöitsijäksi. Työehtosopimukseen osalliset ovat olleet yhtä mieltä siitä, että työehtosopimusta ei sovelleta isännöitsijän tehtävissä toimivaan henkilöön. Työehtosopimuksen kannalta ei siten ole merkitystä sillä, onko henkilö nimetty vastuunalaiseksi isännöitsijäksi, vaan ratkaisevaa on se, tekeekö henkilö isännöitsijän tehtäviä.

Käräjäoikeudessa asianosaisina olevien A:n ja Karimak Oy:n esittämän selvityksen mukaan A:n työtehtävät ovat olleet isännöitsijän työtehtäviä. Työehtosopimukseen osallisten yhteisen tulkinnan mukaan, josta työtuomioistuimella ei ole perusteita poiketa, A:n työsuhteeseen ei siten tule soveltaa kiinteistöpalvelualan toimihenkilöitä koskevaa työehtosopimusta.

Mikäli käräjäoikeudessa esitetään vielä A:n työtehtävistä selvitystä, joka osoittaa, että A:n päätehtävistä pääosa eli yli puolet on ollut muita kuin isännöitsijän tehtäviä, voidaan asiassa päätyä toiseen lopputulokseen.

Asian ratkaisemiseen ovat osallistuneet Saloheimo puheenjohtajana sekä Kröger, Virtanen, Kari, Forsén ja Suokas jäseninä. Esittelijä on ollut Laurila.

Lausunto on yksimielinen.

Sivun alkuun