Valtioneuvoston asetus sähkö- ja elektroniikkalaiteromusta annetun valtioneuvoston asetuksen liitteen 3 muuttamisesta
- Säädöksen tyyppi
- Asetus
- Antopäivä
- Julkaisupäivä
- Suomen säädöskokoelma
- Säädösteksti
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Valtioneuvoston päätöksen mukaisesti
muutetaan sähkö- ja elektroniikkalaiteromusta annetun valtioneuvoston asetuksen ( 519/2014 ) liitteen 3 kohdassa 2 oleva ensimmäinen luetelmakohta seuraavasti:
Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä tammikuuta 2017.
Helsingissä 10 päivänä marraskuuta 2016
Maatalous- ja ympäristöministeriKimmo TiilikainenYmpäristöneuvosKlaus Pfister
Liite 3
Sähkö- ja elektroniikkalaiteromun käsittelyä koskevat vähimmäisvaatimukset
— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — 2. Erilliskerätystä sähkö- ja elektroniikkalaiteromusta on poistettava ainakin seuraavat aineet, seokset ja komponentit:
– polykloorattuja bifenyylejä (PCB) sisältävät kondensaattorit PCB-laitteistojen käytön rajoittamisesta ja PCB-jätteen käsittelystä annetussa valtioneuvoston asetuksessa (958/2016) säädetyllä tavalla;
— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —