Laki ajoneuvoverolain muuttamisesta
- Säädöksen tyyppi
- Laki
- Antopäivä
- Julkaisupäivä
- Suomen säädöskokoelma
- Säädösteksti
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Eduskunnan päätöksen mukaisesti
muutetaan ajoneuvoverolain ( 1281/2003 ) 2 §:n 1 momentti, 52 §:n 1 momentti ja 62 §:n 3 momentti, sellaisina kuin niistä ovat 52 §:n 1 momentti laissa 611/2005 ja 62 §:n 3 momentti laissa 1065/2014, seuraavasti:
2 §Muiden lakien soveltaminen
Jollei tässä laissa toisin säädetä, ajoneuvoveron kantoon sovelletaan soveltuvin osin, mitä veronkantolaissa (769/2016) tai sen nojalla säädetään, samoin kuin veronlisäyksestä ja viivekorosta annetussa laissa (1556/1995) sekä verojen ja maksujen perimisen turvaamisesta annetussa laissa (395/1973) säädetään.
52 §Muutoksenhaun johdosta maksettava korko
Jos vero on muutoksenhaun tai oikaisun johdosta kumottu taikka veroa on alennettu, asianomaiselle on maksettava takaisin liikaa suoritettu määrä sekä sille vuotuista korkoa veron maksupäivästä sen mukaan kuin veronkantolaissa säädetään.
62 §Pienin perittävä, maksuunpantava ja palautettava määrä
Ajoneuvoveron maksuunpanoon, perintään ja palauttamiseen ei sovelleta veronkantolain 71 §:ää.
Tämä laki tulee voimaan 1 päivänä tammikuuta 2017.
VaVM 9/2016
EV 104/2016
Helsingissä 9 päivänä syyskuuta 2016
Tasavallan PresidenttiSauli NiinistöUlkomaankauppa- ja kehitysministeriKai Mykkänen