Laki kuntouttavasta työtoiminnasta annetun lain 2 ja 6 §:n muuttamisesta
- Säädöksen tyyppi
- Laki
- Antopäivä
- Julkaisupäivä
- Suomen säädöskokoelma
- Säädösteksti
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Eduskunnan päätöksen mukaisesti
muutetaan kuntouttavasta työtoiminnasta annetun lain ( 189/2001 ) 2 §:n 5 kohta sekä 6 §:n 5 momentin 3 ja 4 kohta, sellaisina kuin ne ovat, 2 §:n 5 kohta laissa 1272/2009 ja 6 §:n 5 momentin 3 ja 4 kohta laissa 290/2012, seuraavasti:
2 §Määritelmät
Tässä laissa tarkoitetaan:
työmarkkinatukeen oikeutetulla henkilöä, joka saa työmarkkinatukea, ja työttömyysturvalain 10 luvun 2 §:n 3 momentissa tarkoitettua henkilöä;
6 §Kuntouttavan työtoiminnan järjestäminen
Kunnalla ei ole velvollisuutta järjestää kuntouttavaa työtoimintaa 8 §:n 4 momentissa tarkoitetuissa tilanteissa eikä silloin, kun henkilö:
on työttömyysturvalain 2 luvun 10 §:ssä tarkoitettu päätoiminen opiskelija; tai
osallistuu työttömyysturvalaissa tarkoitettuun työllistymistä edistävään palveluun.
Tämä laki tulee voimaan 1 päivänä tammikuuta 2013.
Ennen lain voimaantuloa voidaan ryhtyä lain täytäntöönpanoon edellyttämiin toimiin.
TyVL 20/2012
PeVL 35/2012
StVM 25/2012
EV 154/2012
Helsingissä 28 päivänä joulukuuta 2012
Tasavallan PresidenttiSAULI NIINISTÖElinkeinoministeriJan Vapaavuori