Valtioneuvoston asetus sosiaali- ja terveysministeriöstä annetun valtioneuvoston asetuksen muuttamisesta
- Säädöksen tyyppi
- Asetus
- Antopäivä
- Alkuperäinen julkaisu
- Vihko 147/2006 (Julkaistu 17.11.2006)
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Valtioneuvoston päätöksen mukaisesti, joka on tehty sosiaali- ja terveysministeriön esittelystä,
muutetaan sosiaali- ja terveysministeriöstä 21 päivänä elokuuta 2003 annetun valtioneuvoston asetuksen ( 759/2003 ) 3 § seuraavasti:
3 §Ministeriön organisaatio
Sosiaali- ja terveysministeriössä on seuraavat osastot:
hallinto-osasto;
vakuutusosasto;
terveysosasto;
perhe- ja sosiaaliosasto;
talous- ja suunnitteluosasto;
työsuojeluosasto.
Osastojen ulkopuolella ovat erillisinä tulosryhminä kansainvälisten asiain toimisto, viestintäyksikkö, esikuntayksikkö ja valmiusyksikkö.
Osastot voivat jakautua tulosryhmiin. Osaston ja erillisen tulosryhmän sisäisestä organisaatiosta määrätään tarvittaessa ministeriön sisäisessä määräyksessä, jonka osaston tai erillisen tulosryhmän päällikkö vahvistaa.
Sisäinen tarkastus toimii kansliapäällikön alaisena.
Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä tammikuuta 2007.
Ennen tämän asetuksen voimaantuloa voidaan ryhtyä sen täytäntöönpanon edellyttämiin toimenpiteisiin.
Helsingissä 9 päivänä marraskuuta 2006
Sosiaali- ja terveysministeri Tuula HaatainenHallitusneuvos toimistopäällikkönä Liisa Perttula