Valtioneuvoston asetus isyyden vahvistamisesta ja kumoamisesta sekä lapsen elatuksesta annetun asetuksen muuttamisesta
- Säädöksen tyyppi
- Asetus
- Antopäivä
- Alkuperäinen julkaisu
- Vihko 126/2005 (Julkaistu 23.9.2005)
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Valtioneuvoston päätöksen mukaisesti, joka on tehty oikeusministeriön esittelystä,
muutetaan isyyden vahvistamisesta ja kumoamisesta sekä lapsen elatuksesta 13 päivänä elokuuta 1976 annetun asetuksen ( 673/1976 ) 2 §:n 3 momentti sekä 3, 4 ja 15 §, sellaisena kuin niistä on 2 §:n 3 momentti asetuksessa 187/1993, seuraavasti:
2 §
Siittämisajankohtaa koskevassa asiantuntijalausunnossa on mainittava:
lausunnon antaja;
tutkimuksen tilannut lastenvalvoja tai määrännyt tuomioistuin;
ketä lausunto koskee;
perusteltu arvio siittämisajankohdasta.
3 §
Isyyden selvittämisen yhteydessä lastenvalvojan tulee selostaa tutkittavalle oikeusgeneettisestä isyystutkimuksesta annetun lain (378/2005) 1 §:ssä tarkoitetun tutkimuksen merkitys isyyden selvittämisen kannalta. Lisäksi on selostettava isyyslain (700/1975) 11 §:n 2―4 momentin säännökset oikeusgeneettisen isyystutkimuksen tekemisen edellytyksistä sekä tarpeellisin osin oikeusgeneettisestä isyystutkimuksesta annetun valtioneuvoston asetuksen (755/2005) säännökset tutkimuksen tekemisestä.
Jos oikeusgeneettinen isyystutkimus on tarkoitus tehdä isyyslain 11 §:n 4 momentissa tarkoitetusta henkilöstä, lastenvalvojan tulee selostaa hänelle oikeusgeneettisestä isyystutkimuksesta annetun lain 11 §:n 1 momentin säännökset siinä tarkoitetusta lausunnosta ja sen tarkoituksesta.
4 §
Kun ne, joiden suostumus oikeusgeneettisen isyystutkimuksen tekemiseen on tarpeen, ovat siihen suostuneet, lastenvalvojan on tilattava tutkimus oikeusgeneettisestä isyystutkimuksesta annetun valtioneuvoston asetuksen 10 §:n 1 momentin 1 kohdassa tarkoitetun kaavan mukaisella lomakkeella.
Kun lastenvalvoja on saanut isyyslain 11 §:n 2 momentin ensimmäisen virkkeen nojalla tilaamansa oikeusgeneettiseen isyystutkimukseen perustuvan lausunnon, hänen on viipymättä ilmoitettava sen sisällöstä tutkimukseen osallistuneelle.
Kun lastenvalvoja on saanut oikeusgeneettisestä isyystutkimuksesta annetun lain 11 §:n 1 momentissa tarkoitetun lausunnon, hänen on viipymättä ilmoitettava lausunnon sisällöstä sille, jota lausunto koskee, ja tiedusteltava tämän suostumusta osallistua oikeusgeneettiseen isyystutkimukseen.
15 §
Lastenvalvojan tilauksesta tai tuomioistuimen määräyksestä annetusta lapsen siittämisajankohtaa koskevasta lääketieteellisestä asiantuntijalausunnosta maksetaan korvauksena enintään 70 euroa lisättynä lähetyskuluilla ja mahdollisella arvonlisäverolla.
Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä lokakuuta 2005.
Helsingissä 22 päivänä syyskuuta 2005
Oikeusministeri Johannes KoskinenLainsäädäntöjohtaja Tiina Astola