Valtioneuvoston asetus nikkeliä ja sen yhdisteitä sisältäviä tuotteita koskevista kielloista ja rajoituksista annetun valtioneuvoston päätöksen liitteen muuttamisesta
- Säädöksen tyyppi
- Päätös
- Antopäivä
- Alkuperäinen julkaisu
- Vihko 89/2005 (Julkaistu 1.7.2005)
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Valtioneuvoston päätöksen mukaisesti, joka on tehty sosiaali- ja terveysministeriön esittelystä,
muutetaan nikkeliä ja sen yhdisteitä sisältäviä tuotteita koskevista kielloista ja rajoituksista 13 päivänä tammikuuta 2000 annetun valtioneuvoston päätöksen ( 2/2000 ) liite seuraavasti:
Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä syyskuuta 2005.
Komission direktiivi 2004/96/EY; EYVL N:o L 301, 28.9.2004, s. 51
Helsingissä 22 päivänä kesäkuuta 2005
Peruspalveluministeri Liisa HyssäläNeuvotteleva virkamies Juha Pyötsiä
Liite
Nikkeli (CAS No 7440―0-20, EINECS No 2311114) ja sen yhdisteet
Nikkeliä ja sen yhdisteitä ei saa käyttää eikä luovuttaa markkinoille
1. missään ensiasennuskoruissa tai niiden osissa, jotka on tarkoitettu pidettäviksi lävistetyissä korvissa ja muissa ihmiskehon osissa, ellei näistä ensiasennuskoruista vapautuvan nikkelin määrä ole alle 0,2 µg/cm 2 viikossa (migraatioraja),
2. ihon kanssa välittömään ja pitkäaikaiseen kosketukseen tarkoitetuissa tuotteissa kuten esimerkiksi:
― korvakoruissa,
― kaulakoruissa, rannerenkaissa ja ketjuissa, nilkkarenkaissa ja sormuksissa,
― rannekellojen kuorissa, kellon rannekkeissa ja soljissa,
― silmä- ja aurinkolasien sangoissa,
― vaatteissa käytettävissä niittinapeissa, soljissa, niiteissä, vetoketjuissa ja metallimerkeissä,
jos ihon kanssa välittömässä ja pitkäaikaisessa kosketuksessa olevista tällaisten tuot-teiden osista vapautuvan nikkelin määrä on suurempi kuin 0,5 µg/cm 2 viikossa.
3. edellä 2. kohdassa luetellun tyyppisissä tuotteissa, silloin kun ne on päällystetty muulla materiaalilla kuin nikkelillä, ellei päällyste rajoita vapautuvan nikkelin määrää tuotteiden välittömässä ja pitkäaikaisessa ihokosketuksessa olevissa osissa alle 0,5 µg/cm 2 viikossa tuotteen tavanomaisen, vähintään kahden vuoden käyttöajan aikana.