Laki ydinenergialain muuttamisesta
- Säädöksen tyyppi
- Laki
- Antopäivä
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Eduskunnan päätöksen mukaisesti
kumotaan 11 päivänä joulukuuta 1987 annetun ydinenergialain ( 990/87 ) 70 ja 71 §,
muutetaan 69 §, 72 §:n 2 momentti, 73 §:n 1 momentti ja 74 §, niistä 72 §:n 2 momentti sellaisena kuin se on 8 päivänä syyskuuta 1989 annetussa laissa (797/89), sekä
lisätään 78 §:ään uusi 6 momentti seuraavasti:
69 §Viittaussäännös
Rangaistus ydinenergian käytöstä siten, että teko on omiaan aiheuttamaan yleistä hengen tai terveyden vaaraa, säädetään rikoslain 34 luvun 4, 5, 7 ja 8 §:ssä.
Rangaistus tämän lain 4 §:n vastaisesta toiminnasta säädetään rikoslain 34 luvun 6― 8 §:ssä.
Rangaistus ydinräjähteen valmistukseen tarvittavien laitteiden tai aineiden taikka valmistuskaavojen tai -piirustusten hankkimisesta ydinräjähderikoksen tekemiseksi säädetään rikoslain 34 luvun 9 §:ssä.
Rangaistus vastoin tätä lakia tai sen nojalla annettuja säännöksiä tai määräyksiä tehdystä ympäristön turmelemisesta säädetään rikoslain 48 luvun 1―4 §:ssä.
72 §Luvaton ydinenergian käyttö ja ydinenergialain rikkominen
Joka tahallaan tai huolimattomuudesta:
jättää noudattamatta, mitä 9 §:ssä, 20 §:n 2 momentissa, 21 §:n 2 momentissa, 36 §:ssä tai 76 §:n 1 momentin nojalla on säädetty;
rikkoo tai jättää noudattamatta 25 §:ssä tarkoitettuja lupaehtoja tai sen, mitä viranomainen on tämän lain nojalla määrännyt turvallisuuden varmistamiseksi, turva- tai valmiusjärjestelyistä tahi muista ydinvahinkojen rajoittamisesta tarpeellisista järjestelyistä huolehtimiseksi;
muusta kuin turvallisuuden varmistamiseksi pakottavasta syystä estää tai haittaa 63 §:ssä tarkoitettua valvontaa varten asennetun laitteen toimintaa; tai
rikkoo 63 §:n 1 momentin 5 kohdan nojalla asetetun velvollisuuden,
on tuomittava, jollei rikos ole rangaistava 69 §:n mukaan, ydinenergialain rikkomisesta sakkoon tai vankeuteen enintään kahdeksi vuodeksi.
73 §Menettämisseuraamus
Ydinräjähde, ydinaine tai ydinjäte, jota on käytetty 69 §:ssä tarkoitettujen rikosten tekemiseen, sekä sanotun pykälän 3 momentissa mainittu laite tai aine taikka valmistuskaava tai -piirustus on tuomittava valtiolle menetetyksi.
74 §Syytteeseenpano
Virallinen syyttäjä ei saa nostaa syytettä 69 tai 72 §:ssä mainituista rikoksista ennen kuin hän on hankkinut asiasta säteilyturvakeskuksen lausunnon. Jos 72 §:ssä tarkoitettu rikos on tehty sellaisen toiminnan yhteydessä, joka kuuluu kauppa- ja teollisuusministeriön valvonnan piiriin, lausunto on pyydettävä kauppa- ja teollisuusministeriöltä.
78 §Vaitiolovelvollisuus
Rangaistus tässä pykälässä säädetyn vaitiolovelvollisuuden rikkomisesta tuomitaan rikoslain 38 luvun 1 tai 2 §:n mukaan, jollei teko ole rangaistava rikoslain 40 luvun 5 §:n mukaan tai siitä muualla laissa säädetä ankarampaa rangaistusta.
Tämä laki tulee voimaan 1 päivänä syyskuuta 1995.
LaVM 22/94
SuVM 10/94
Helsingissä 21 päivänä huhtikuuta 1995
Tasavallan Presidentti MARTTI AHTISAARIOikeusministeriSauli Niinistö