Finlex - Etusivulle
Suomen säädöskokoelma

1274/1993

Suomen säädöskokoelma

Suomen säädöskokoelmassa julkaistut säädökset sekä tekstimuodossa että painoasuisena pdf-tiedostona

Asetus työehtosopimuslaissa tarkoitettujen hyvityssakkojen enimmäismäärien tarkistamisesta

Säädöksen tyyppi
Asetus
Antopäivä

Alkuperäisen säädöksen teksti

Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.

Työministerin esittelystä säädetään 7 päivänä kesäkuuta 1946 annetun työehtosopimuslain (436/46) 13 a §:n nojalla, sellaisena kuin se on 7 päivänä syyskuuta 1984 annetussa laissa (660/84):

1 §

Työehtosopimuslain 7 §:n 1 momentissa säädetyt hyvityssakkojen enimmäismäärät tarkistetaan rahan arvon muutosta vastaavasti 130 000 ja 1 300 markaksi.

Työehtosopimuslain 9 §:n 1 momentissa säädetty hyvityssakon enimmäismäärä tarkistetaan rahan arvon muutosta vastaavasti 130 000 markaksi.

2 §

Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä tammikuuta 1994.

Tällä asetuksella kumotaan työehtosopimuslaissa tarkoitettujen hyvityssakkojen enimmäismäärien tarkistamisesta 21 päivänä joulukuuta 1990 annettu asetus (1196/90).

Helsingissä 17 päivänä joulukuuta 1993

Tasavallan Presidentti MAUNO KOIVISTOTyöministeri Ilkka Kanerva

Sivun alkuun