Asetus valtion eläkelain voimaanpanolain täytäntöönpanosta ja soveltamisesta annetun asetuksen 2 §:n muuttamisesta
- Säädöksen tyyppi
- Asetus
- Antopäivä
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Valtiovarainministerin esittelystä
muutetaan valtion eläkelain voimaanpanolain täytäntöönpanosta ja soveltamisesta 9 päivänä joulukuuta 1966 annetun asetuksen ( 612/66 ) 2 §:n 2 momentti näin kuuluvaksi:
2§
Valtiokonttori voi erityisistä syistä oikeuttaa edunsaajan laskemaan hyväkseen eläkeaikana muunkin kuin 1 momentin 1-5 kohdassa mainitun, ennen valtion eläkelain voimaantuloa kuluneen palvelusajan, kuitenkin enintään kahdeksan vuotta.
Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä maaliskuuta 1978.
Helsingissä 17. päivänä helmikuuta 1978
Tasavallan Presidentti Urho Kekkonen Valtiovarainministeri Paul Paavela