Finlex - Etusivulle
Suomen säädöskokoelma

25/1927

Suomen säädöskokoelma

Suomen säädöskokoelmassa julkaistut säädökset sekä tekstimuodossa että painoasuisena pdf-tiedostona

Laki elinkeinon harjoittamisen oikeudesta annetun lain muuttamisesta.

Säädöksen tyyppi
Laki
Antopäivä

Alkuperäisen säädöksen teksti

Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.

Eduskunnan päätöksen mukaisesti

muutetaan täten elinkeinon harjoittamisen oikeudesta 27 päivänä syyskuuta 1919 annetun lain 15 § näin kuuluvaksi:

15 §.

Yleisessä kaupassa luvallisten tavaram kaupaksi kuljettamiseen talosta taloon maalla haettakoon lupa maaherralta ja liitettäköön hakemukseen selvitys siitä, että hakija täyttää 6 §:ssä mainitut ehdot, sekä lääkärin antama terveystodistus. Maaherra tutkikoon erittäin kussakin tapauksessa, onko hakemukseen suostuttava vai onko se hylättävä.

Jos hakemukseen suostutaan,, antakoon maaherra lupakirjan sellaiseen kulkukaupan harjoittamiseen, ei kuitenkaan pidemmäksi ajaksi kuin vuodeksi kerrallaan.

Tätä kaikki asianomaiset noudattakoot.

Helsingissä, 28 päivänä tammikuuta 1927.

Tasavallan PresidenttiLAURI KR. RELANDER.Kauppa- ja TeollisuusministeriVäinö Hupli.

Sivun alkuun